05.04.2020

Zamislite da imate prodavca koji svuda gde se vaši kupci nalaze nudi baš ono što bi oni kupili. Zar to ne bi direktno povećalo vašu prodaju? Naravno da bi!
Budućnost oglašavanja je stigla, da li ste spremni za nju?

Šta je dinamički remarketing i kako radi?

Dinamički remarketing, ukratko, beleži potražnju vaših kupaca, klijenata, na vašem sajtu i na osnovu tih informacija plasira oglas klijentu. Dinamički remarketing svoj potpun sjaj pokazuje na velikim prodavnicama, gde imate mnogo proizvoda i želite da ih ponudite svojim potencijalnim kupcima baš onda kada su recimo u svojoj udobnoj fotelji i prelistavaju dnevnu štampu. 

Kako to radi na primeru prodavnice?

1. Kupac, dođe na vašu web prodavnicu, i po njoj pretražuje određenu grupu artikala ili jedan određeni artikal - ovo sve upamte kodovi od strane Google-a ili Facebooka. Ovi kodovi sada znaju za svakog potencijalnog kupca koji artikal je pogledao.

2. Kupac ili poruči ili izađe sa sajta i ode ili na Facebook / Instagram ili neki drugi portal koji ima plasirane Google oglase i ovi sistemi mu plasiraju proizvod koji je gledao na vašem sajtu sa slikom, cenom i opisom a da vi ne morate da za svaki proizvod pravite baner. 

Takođe ovde se sada mogu ispodešavati sitne postavke vezane za prikazivanje oglasa recimo samo onima koji su posetili artikal ali nisu kupili ili samo onima koji su bili na sajtu pre 30 i više dana... Bukvalno možete definisati kampanju na mnogo različitih načina.

Gde leži snaga ovakvog oglašavanja?

Kupcu se plasira proizvod koji ga najverovatnije zanima i koji je on već video, podiže se svest o brendu jer ga podsećate da je proizvod video kod vas na web prodavnici.

Facebook pixel i dinamički remarketing

Ako se Facebook pixel kod instalira na nekoliko portala sličnih tematika, vi imate moć. Ako se pored toga bavite i dinamičkim remarketingom na facebooku vi ste nadmoćni :)
Facebook pixel je kod koji prikuplja informacije o korisnicima i njihovim navikama i interesovanjima koji možete kombinovati sa više sajtova. Ako kombinujete recimo neki sajt u formi bloga i web prodavnicu koji su slične ili iste tematike, to je pun pogodak.
Uzećemo naš primer za sajt Prodajapasa.com koji je oglasnik za prodaju pasa i naš petshop.prodajapasa.com koji je web prodavnica za hranu za pse i mačke.
Imamo isti facebook kod na sajtu prodajapasa i na petshop-u.

Snaga ovoga je što

- sa jedne strane možemo da sa sajta prodajapasa.com znamo tačno koji posetioci imaju koju rasu pasa - odnosno koja rasa pasa ih zanima
- a sa druge da na petshopu rasporedimo hranu po rasama pasa i na taj način napravimo grupe za dinamički remarketing

Pogađate da ćemo nekome ko pretražuje recimo Haskija kao rasu, plasirati oglase sa hranom za polarne pse a da on manje - više i ne zna kako mi znamo da on ima tu rasu psa. Verovatnoća da će klijent posetiti vaš online šop je daleko veća nego da mu nasumično prikazujete proizvode koji ga možda i ne zanimaju.

Naravno na facebooku nećete unositi jedan po jedan proizvod, već se može pri izradi sajta napraviti i skripta koja će napraviti export svih proizvoda u formatu koji je pogodan za facebook ili google oglašavanje.